Amikor a saját ingatlan és az albérlet között kell döntést hozni, akkor nyilvánvalóan a saját otthon megteremtése a cél. Az életben adódnak azonban olyan helyzetek, amikor az albérlet bizonyul az optimális döntésnek. Az ingatlanpiacon jelenleg uralkodó árak, a hitelkamatok és a családtámogatási rendszer átalakulása mellett a munkavállalás és az oktatás világában való részvétel egyaránt arra ösztönözhetnek, hogy az adásvételi szerződés helyett inkább a bérleti mellett tegyük le a voksot.
De milyen szempontok mentén érdemes mozogni? Mennyire fontos a bérleti díj a mai kor emberének? Mire figyeljünk az albérletválasztás során? Cikkünkben ilyen és ezekhez hasonló kérdéseknek járunk utána a Global Best Property Zrt. segítségével.
Korrekt szerződés nélkül ne!
Igen nagy szerencsére van szükség ahhoz, hogy elsőre sikerüljön rátalálni a kialakítás, méret, elhelyezkedés és megbízhatóság szempontjából is ideális helyre. A leginkább talán ez utóbbi adja fel a leckét. Nem véletlen, hogy a szakemberek is a jogi szempontból korrekt albérleti szerződést javasolják, akár közjegyző előtt. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ennek hiányában a jogokkal és kötelezettségekkel nincsenek tisztában a felek, vagy ha mégis, nem tudnak érvényt szerezni azoknak. A kiköltözésre vonatkozó problémáktól is megkímélhetik magukat a felek azzal, ha odafigyelnek a jogilag tiszta megoldásokra.
Az ár tényleg nem minden!
Akik kicsit is otthonosan mozognak az albérleti piacon, azok jól tudják, hogy az ár nem minden! Bár a havi fix kiadásokat alapvetően dobja meg a bérleti díj, de ennek ellenére sem érdemes a leginkább megfizethető megoldást választani. Az „olcsó húsnak híg a leve”- mondás itt különösen érvényes. Ha valamit igencsak áron alul kínálnak kiadásra, annak bizonyára megvan az oka. A gyakorlatban a kiadó albérleteket gyorsan elkapkodják, főleg az oktatás és munkavállalás szempontjából frekventált városokban.
Apropó, városok! Még mindig probléma a hazai albérleti piacon, hogy nincs elegendő kiadó lakás a kisebb városokban. A településeken egyenesen lehetetlen ilyet találni, de ha valaki ez utóbbi helyszínekben gondolkodik, akkor letelepedési céllal itt az ingatlanárak sem mozognak a városiakéhoz hasonló magasságokban. A kérdés csupán az, hogy megéri-e szinte mindentől távol otthont teremteni egy olyan világban, ahol az üzemanyag egyre drágább, és a településeken mind kevesebb szolgáltatás, vásárlási lehetőség érhető el.
Méret, hőszigetelés, gépesített konyha
Míg a saját ingatlan esetében a hőszigetelés érdekében azt és úgy tehetünk, amit és ahogy szeretnénk, addig az albérlet kapcsán meg van kötve a kezünk. Amit választunk, azt kapjuk. Érdemes odafigyelni a hőszigetelésre, a nyílászárók állapotára. Amennyiben nem szükséges a két és fél szoba, akkor a kisebb ingatlan is megteszi, leginkább azért, mert ez utóbbit könnyebb felfűteni. A tapasztalatok viszont azt mutatják, hogy inkább a nagyobb albérletek keresettek, azok között is a bútorozatlanok. Még az oktatás céljából az egyetemi városokba költöző fiatalok is szeretik saját bútoraikat környezetükben tudni. A gépesített konyha rendszerint kivételnek számít, az minden érdeklődő szempontjából lényeges a mindennapi kényelem érdekében.
Alapvetően célszerű tehát akár kicsit magasabb árkategóriában is nézelődni. A legolcsóbb albérlet korántsem biztos, hogy hozza az elvárásainknak megfelelő környezetet, a biztonságot és a kiszámíthatóságot. Az ingatlanügynökségen keresztül történő albérletkeresés sokaknak egyfajta biztosabb megoldásnak számít.