A laptopkínálat (notebook) óriási, ami jó és rossz hír egyben. Hogy miért? Azért, mert bőven akad választék, nincs hiány az alternatívákból, ugyanakkor sokszor még hozzáértőként sem könnyű eligazodni a lehetőségek dzsungelében. Úgyhogy most megpróbálunk egy olyan térképet adni a kezedbe, aminek a segítségével könnyedén ráakadhatsz arra a konstrukcióra, ami személy szerint neked tökéletes legyen szó új vagy használt laptop vásárlásról.
Mik az egyéni preferenciáid?
Meg is érkeztünk a legfontosabb kérdéshez, amire ha ismered a választ, akkor onnantól fogva egy olyan iránytűt tarthatsz a kezedben, ami a segítségedre siethet az eligazodásban.
Mire használod majd a laptopot? Nem mindegy, hogy irodai feladatokat kívánsz a lehető legnagyobb precizitással, gyorsasággal elvégezni, vagy éppen gamer célokra keresel egy ütős konfigurációt, ami bírja a kihívásokat. Vagyis első körben a vágyott funkciók letisztázása a feladat. Kompromisszumoknak helyük nincsen, mert ha valami olyanról mondasz le, ami valójában mozgat, lelkesít, az bizony csalódottságot generál, mégpedig túlságosan hamar. Az pedig finoman szólva sem gazdaságos megoldás, hogy a vadonatúj géped beszerzése után pár hónappal újabb modell után kell kutatnod. Ez a zsákutca nagyon könnyen kikerülhető akkor, ha egy kis időt, energiát áldozol arra, hogy körbejárd azokat az elvárásokat, kritériumokat, amik személyesen neked lényegesek. Nem az a fontos, hogy a média szerint mi a befutó, és az is mellékes, hogy a barátok, ismerősök mit mondanak. Kiegészítésként ezek az információk is támogathatnak a minél teljesebb kép megalkotásában, de te vagy az első, és mindaz, ami számodra elengedhetetlen az elégedettséghez.
3D grafikai tervezés? Játékszoftverek futtatása? Zenehallgatás? Videónézés? Szörfözés? Szövegszerkesztés? Mind olyan funkciók, amik simán abszolválhatóak egy, az egyedi paraméterekre szabott notebook segítségével. De nem egyetlen géptestben kell keresni a megoldást, mert olyan konstrukció nem létezik, ami a fent felsorolt igényeknek maradéktalanul megfelel.
Mi a helyzet a perifériákkal?
Hogy egy kicsit beljebb merészkedjünk a dzsungel sűrűjébe, ha az egyéni preferenciák megvannak, akkor jöhetnek a konkrétumok. Vásárlás előtt mindenképpen célszerű tisztázni a meghajtó típusát, ami lehet HDD, SSD vagy hibrid. Mivel a merevlemezen található minden egyes adat, ezért nem vitás, hogy ez az az alkatrész, ami a legfontosabb. Ráadásul a meghajtó milyensége nagyban alakítja a gép gyorsaságát.
Aztán a processzor fajtája sem mellékes. Ez az elem is kulcsfontosságú, hiszen ez a központi számító egység, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy ennek a gyorsasága befolyásolja a készülék teljesítményét. A későbbiekben ez a részlet nem módosítható, nem bővíthető, nem cserélhető, azaz mindenképpen kifizetődő taktika mélyebbre ásni a témában még a beszerzést megelőzően.
A videókártya milyensége sem formálható a vásárlást követően. Ez az az alkatrész, ami egyrészt a grafikus számításokért, másrészt a megjelenítésért felelős, ezért nélkülözhetetlen tartozék. Többnyire az alaplapra van integrálva a tradicionális VGA, ami abszolút megfelelő filmnézéshez, irodai szoftverek futtatásához, képnézéshez, azok szerkesztéséhez. Erős, dedikált videókártya abban az esetben szükséges, ha nagy számításigényű feladatok teljesítése a cél, például 3D tervezés, nagy felbontású videók vágása, komolyabb hátteret feltételező játékok futtatása.
A memória, azaz RAM szintén figyelmet kér magának, de az esetében egyetlen mondattal lerendezhető a választása: minél nagyobb, annál jobb! Az akkumulátornál arra célszerű odafigyelni, hogy hány wattóra jellemzi. Minél nagyobb ennek a száma, annál nagyobb az akkumulátor teljesítménye.
Notebook kínálatokért nézz körbe a notebookstore.hu weboldalon!