A 2024-es nyár különleges időszak Franciaország számára, ugyanis a július-augusztusi időszakban várhatóan 15 millió turista érkezik a XXXIII. Olimpiai Játékokra. Franciaország évente átlagosan közel 80 millió nemzetközi látogatót fogad, ami most 15 millióval nő a hazai turistákkal együtt. Az „Olimpiai Turizmus Dugó” elnevezés jól jellemzi a helyzetet – írja cikkébben a FoodandWinde.com.
Az Olimpiai Játékok hatására Párizsban az árak jelentősen emelkedtek az ételek, italok, közlekedési eszközök és a szállások terén. A Párizsi Metro jegyára például csaknem megduplázódik, 2,70 dollárról körülbelül 4,00 dollárra.
Éttermek trükközései
Az éttermek sem akarnak kimaradni a bevételi lehetőségből, ezért az árak emelése mellett gyakran nyomást gyakorolnak a vendégekre, hogy nagyobb borravalót adjanak. A pincérek vagy a főpincérek az asztalhoz közelítve beütik a számlát, majd megjelenik a képernyőn a kérdés, hogy szeretnénk-e borravalót adni.
A párizsi éttermek már eleve hozzáadnak egy 15%-os szolgáltatási díjat a számlához, a helyiek pedig általában csak egy kisebb összeget, körülbelül 5%-ot adnak hozzá „pourboire”-ként, ami azt jelenti, hogy „az italért”. Az amerikaiak gyakran összezavarodnak a borravaló mértékét illetően, és ennek a zavarodottságnak az éttermek kihasználására törekszenek.
Mit tehetünk?
Az éttermi trükközések ellen több módon is védekezhetünk. Először is, érdemes előre tájékozódni a város és a szokások tekintetében. Másodszor, mutassunk tiszteletet a kultúra, a város és az emberek iránt, beleértve az éttermi személyzetet is. Végül, a legegyszerűbb megoldás: fizessünk készpénzzel.
Egyes helyeken valódi pénztáros is van, máshol a pincérek kezében lehet a pénztárca a készpénzes tranzakciókhoz. Ha készpénzzel fizetünk, elkerülhetjük a digitális nyomást. Ha hitelkártyát használunk, a fizetéskor mondjuk meg nekik, hogy készpénzben adunk borravalót. Ezzel visszatérünk a régi, 18-19. századi éttermi szolgáltatás elképzeléshez, és a pincérek általában visszalépnek.