Pasta Carbonara
Pasta Carbonara

Az ételtörténészek köztudottan sok jól ismert étel eredettörténetét illetően nem értenek egyet – de kevés recept kínál olyan sok és olyan sokszínű elméletet arról, hogyan, hol és mikor került először forgalomba egy adott étel, mint a ma már klasszikusnak számító Pasta alla Carbonara. Ebben a cikkben megosztunk néhányat az ismertebb próbálkozások közül, amelyek az egyik legnépszerűbb olasz tésztaétel eredettörténetét próbálják megmagyarázni. A sok zűrzavar között egy dolog biztos: ha egyszer Parmigiano Reggiano sajtot adsz a recepthez, a carbonara biztosan az egyik kedvenc, jó érzésű ételeddé válik.

Az olasz „carbonara” szó szabad fordításban „szénbányász módra”

Az egyik elmélet ennek az ételnek az eredetéről azzal kezdődik, hogy az olasz „carbonara” szó nagyjából „szénbányász-stílusnak” fordítható. Egyesek úgy vélik, hogy a híres ételt először szegény szénbányászok, azaz „carbonarik” készítették, akik olcsó, könnyen beszerezhető és tartósítható alapanyagokból, például tojásból és sajtból készítették az ételt. A hozzávalókat a helyi gazdaságokból gyűjtötték össze, hűtés nélkül tárolták, és magát az ételt fatűzön, egy fazékban készítették. A szerény étel végül eljutott Rómába, ahol a helyi éttermek kezdték felvenni az étlapjukra. A történetnek ez a változata szerint – ezért hiszik sokan tévesen, hogy ez egy római étel.


A Carbonari egy titkos társaság volt, amelyet a zsarnokság ellen hoztak létre

Egy másik, kevésbé ismert verzió szerint a „Carbonara” néven ismertté vált étel egy titkos forradalmi társaság, a Carbonari (a szabadkőművesekhez hasonló) számára készült, amely Nápolyból indult, és körülbelül 1800 és 1831 között tevékenykedett Olaszországban. A Carbonariknak rejtőzködve kellett élniük, hogy elkerüljék a gyilkosságokat, a tészta, a tojás és a guanciale pedig olyan alapanyagok voltak, amelyekhez gyakorlatilag minden gazdaságban könnyen hozzájutottak, és – e történet szerint – így született meg a „Pasta all Carbonara„.


A második világháború után az amerikai katonák felfedezték az olasz konyha remekeit

A történet, amely úgy tűnik, sokak szívét megragadta – mind Olaszországban, mind az Egyesült Államokban -, sokkal újabb időkben kezdődött. A Pasta alla Carbonara eredetének ezen verziója szerint, amikor az amerikai hadsereg 1944-ben megérkezett Rómába, a katonai étkezéstől megfáradt amerikai katonák elkezdték a napi tojás- és szalonnaadagjukat a helyi éttermekbe vinni, ahol a szakácsok tésztával és szalonnával kombinálták, hogy olyan ételt készítsenek, amely tetszeni fog az amerikai felszabadítóknak, így született meg az, ami Pasta alla Carbonara néven vált ismertté. Az eredettörténet egy változata szerint az ételt először a Róma szívében található Ristorante alla Carbonara étteremben készítették az amerikai katonák számára.


A Pasta alla Carbonara-t Parmigiano Reggiano sajttal nehéz felülmúlni

Ha vitába akarsz keveredni egy olasszal, kérdezd meg, hogy a Pasta alla Carbonarát Pecorino Romano vagy Parmigiano Reggiano sajttal kell-e készíteni. Meglátja, hogy attól függően, hogy kitől kérdezi, valószínűleg más választ fog kapni. De a valóság az, hogy nincs abszolút helyes vagy helytelen módja a főzésnek. Leginkább az adott régió hagyományairól, vagy az elkészítő egyéni ízléséről van szó.

Ha igazi olasz carbonara spaghettit (Pasta alla Carbonara) akarsz enni Budapesten, akkor nézz be az Oinos étterembe.

author avatar
Grabowsky
Hirdetés: Sport felszerelések

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .